شنبه, 29 بهمن 1401
8 دقیقه زمان مطالعه
0 نظر

دارک وب

دارک وب

دارک وب بخشی از شبکه ی جهانی اینترنت می باشد که اطلاعات آزاد در این فضا در جریان می باشد . البته به علت عدم نظارت دولت ها بر این فضا معولا بستری مناسب برای انواع فعالیت های مجرمانه از قبیل : سفارش انواع هک به هکر ها ، خرید و فروش اقلام ممنوعه از قبیل اسلحه ، مواد مخدر و ... و دیگر فعالیت ها و اقدامات غیر قانونی دیگر که اغلب این فعالیت ها در دنیای متمدن امروزه غیر قابل باور هستند در حال رخدادن می باشد .

 برای درک بهتر فضای دارک در این مقاله ما ابتدا دسته بندی های فضای اینترنت را تشریح خواهیم کرد و سپس در ادامه به توضیح بیشتر این فضا خواهیم پرداخت.

دسته بندی های شبکه جهانی اینترنت

شبکه جهانی اینترنت معمولا از سه قسمت اصلی زیر تشکیل می شود :  

 1. فضای اینترنت عمومی و یا surface -web

  این قسمت از اینترنت در موتور های جستجو گر مانند مانند yahoo,google,bing و... در دسترس هستند و اغلب وبسایت های مطرح در این دسته هستند .

 2. فضای دیپ وب (deep web)

  این قسمت از وب در دسترس همگان نیست و صرفا افراد با داشتن سطح دسترسی های مختص خود به این فضا دسترسی دارند مانند حساب های کاربری ایمیل ، نرم افزار های درون سازمانی ، حساب های بانکی و ... 

  و معمولا 90 درصد از فضای اینترنت مختص این قسمت می باشد . بعضا افراد به اشتباه این قسمت را با دارک وب اشتباه می گیرند .

 3. فضای دارک وب (dark web)

   Dark web  قسمتی بزرگ از فضای وب است که تنها با استفاده از مرورگرهای خاص  (TOR) قابل دسترس است. 

  این قسمت از وب شبکه ایی مخفی است و فعالیت هایی که در آن صورت می گیرند، معمولاً خارج از چهار چوب قانون است.

  استخدام برای دزدیدن افراد ، قتل، فروش مواد مخدر ، تجارت سلاح فعالیت های غیر اخلاقی و ... از جمله فعالیت هایی است که در دارک وب  صورت می گیرد .

  دارک وب یک مکان خطرناک است که داده ها و اطلاعات شخصی کاربران بشدت در معرض آسیب هستند و در صورت عدم داشتن دانش فنی حریم خصوصی افراد در این محیط بشدت تهدید می شود .با این همه تهدید چرا استفاده از این محیط رایج می باشد ؟

 یکی از دلایل استفاده از دارک وب و فعالیت در این محیط مخفی ماندن فعالیت ها و آزادی تبادل اطلاعات، بدون نگرانی از ردگیری توسط گروه های مختلف انجام می پذیرد . 

درصورت رعایت نکات زیر دارک وب اطلاعات شخصی و حریم خصوصی کاربران با سطح امنیت بالا پوشش می دهند ولی باید توجه داشته باشید که معمولا استفاده از دارک وب غیر قانونی است و در صورت استفاده از این محیط مورد پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت .

 یکی دیگر از دلایل استفاده از دارک وب این است که چون برای عموم محیطی ناشناخته و غیر قابل دسترس است، کاربران دارک وب برای عبور از قوانین و محدودیت های عمومی از آن استفاده می کنند.  

در کل، شبکه دارک وب قابلیت های فوق العاده و قدرتمندی دارد، اما باید با دقت و با در نظر داشتن نکات امنیتی با آن کار کنید.

در صورت استفاده مناسب و امن ، می توانید به راحتی از دارک وب برای حفظ اطلاعات خصوصی خود استفاده کنید، اما در صورت استفاده نادرست ، باید منتظر خطرات و مشکلات مختلف موجود در این شبکه باشید.


نکات امنیتی در استفاده از دارک وب 

1- تا جایی که امکان دارد از استفاده مستقیم از سیستم روزمره خود به محیط دارک وب پرهیز کنید (میتوانید از شبیه ساز هایی همچون vm-ware یا نرم افزارهای مشابه استفاده نمایید)

2- هیچگونه اطلاعات شخصی را به سایت ها و یا اشخاص غیر معتبر ندهید.

3- برای جلوگیری از دسترسی به دوربین لپ تاپ حتما به صورت فیزیکی قسمت دوربین خود را با چسب غیر شفاف بپوشانید .

4- مرورگر شبکه tor  خود را از منابع معتبر دانلود نمایید و حتما نرم افزار را بروز نگه دارید .

5- از نرم افزار های تغییر ip استفاده نمایید . 

با توجه به این نکات، می توانید با درصد اطمینان بالاتر، از شبکه دارک وب استفاده نمایید .

 

نحوه ی دسترسی به فضای دارک وب : 

برای دسترسی به فضای دارک می توانید مراحل زیر را دنبال کنید : 

 1. پیشنهاد میشود برای اتصال به فضای دارک وب از یک سیستم خالی از اطلاعات شخصی استفاده نمایید برای این کار میتوانید از نرم افزار های  شبیه ساز سیستم عامل مانند vm-ware  و یا نرم افزار های مشابه استفاده نمایید 
 2.  سپس شما نیاز به یک نرم افزار تغییر ip  یا همان قند-شکن دارید چون دسترسی به این فضا در ایران ممنوع می باشد.
 3. در گام بعدی شما نیاز دارید تا مرورگر مخصوص دارک وب یعنی tor  را روی سیستم خود نصب کنید 
 4. برای دسترسی به وبسایت های دارک وب شما دو راه دارید : 
       آدرس کامل وبسایت مورد نظر را وارد کنید 
       در موتور های جستجو ی مخصوص دارک وب به دنبال سایت های مورد نظر بگردید .
 5. در مرحله بعد با پیدا کردن آدرس url وبسایت مورد نظر می توانید به کمک مراحل بالا وارد وبسایت مورد نظر خود در فضای دارک وب شوید.

آدرس های URL دارک وب :
 
توجه داشته باشید که اکثر وب‌سایت‌های Dark Web دارای پسوند «.onion» هستند.یکی از دلایل استفاده از این فرمت منظور لایه ایی بودن این فضا مشابه پیاز می باشد.

 این آدرس‌های URL.onion معمولاً از مجموعه‌ای از رشته‌های عددی تصادفی تشکیل شده‌اند و فقط با مرورگر Tor قابل دسترسی هستند.


آدرس وب سایت های موتور های جستجو در دارک وب


 

سوالات

دارک وب بیشتر برای گردش آزاد اطلاعات و مخفی ماندن هویت افراد در اینترنت بکار می رود

در بیشتر کشور ها استفاده از دارک وب ممنونه می باشد واحتمالا با استفاده از این فضا مورد پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت

شما باید ابتدا با روش های توضیح داده شده وارد dark web شوید و سپس وب سایت های فروش اجناس را پیدا کنید و سپس به کمک ارز های دیجیتال اقدام به خرید کنید


برچسب ها:
اشتراک گذاری:
برای ثبت پاسخ باید وارد وبسایت شوید