0

نقطه ضعف تئوری بیگ بنگ چیه

نقطه ضعف تئوری بیگ بنگ چیه

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
0
احسان احمدی

احسان احمدی

تئوری بیگ بنگ یک تئوری فیزیکی مهم است که تلاش می‌کند توجیه کند چگونه دنیا و کیهان به وجود آمده‌اند. در ادامه به برخی از نقدهایی که به این نظریه وارد است اشاره می‌کنم:

1. شروع نقطه صفر: یکی از سوالات اساسی در تئوری بیگ بنگ، چگونگی شروع این پدیده است. تئوری بیگ بنگ به معنای واقعی کلمه به ازای t = 0 (لحظه بیگ بنگ) نمی‌تواند توجیهی ارائه دهد. دقیقاً چگونه کیهان از یک نقطه صفری شروع شده و تمام ماده و انرژی جهان را در خود جای داده است؟ این مسئله موضوع اختلاف فیزیک دانان زیادی بوده است.

2. نقطه نظریات نسل اول: تئوری بیگ بنگ نقاط ضعفی دارد که تاکنون توسط تئوری‌های جدیدتری مانند تئوری رشته‌ها (String Theory) و تئوری ترتیبی کوانتوم (Quantum Loop Gravity) تلاش شده است که آنها را برطرف کنند. برخی از این نقاط شامل اشکالی در توصیف چگونگی کارکرد کیهان در دقت بالا و چگونگی تعامل گرانش با مکانیزم‌های دیگر از فیزیک می‌شوند.

3. ماده و انرژی : تئوری بیگ بنگ نمی‌تواند تبیین کند که ماده و انرژی که به نظر می‌آید تشکیل‌دهنده‌های اصلی کیهان باشند، چگونه عمل می‌کنند. این دو مفهوم در تئوری بیگ بنگ وجود نداشته و افزون بر این، نمی‌توانند توسط این تئوری توجیه شوند.

در کل، تئوری بیگ بنگ تاکنون به عنوان مدلی بسیار موفق برای توصیف کیهان به کار گرفته شده است اما همچنان به چالش‌ها و سوالات بزرگ برای فیزیک دانان پاسخ شفافی ارائه نداده به همین علت تئوری‌های جدید و به‌روزتری مانند تئوری ترتیبی کوانتوم تلاش می‌کنند تا این مشکلات را حل کنند.

برای ثبت پاسخ باید وارد وبسایت شوید