1

آموزش نحوه بازیابی و حذف پسورد بایوس

سلام میخوام وقتی از طریق بوت ویندوز رو نصب کنم بایوس سیستم من رمز داره ولی رمزش رو فراموش کردم . 

لطفا نحوه ی بازیابی رمز بایوس لپ تاپ رو توضیح بدین.

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
1
محمد امین نقیان

محمد امین نقیان

اگر رمز بایوس را فراموش کردید و قصد دارید که رمز آن را بازیابی و یا حذف کنید روش های مختلف وجود دارد که بتونید از شر رمز خلاص بشین ولی یکی از راحت ترین کارها حل این مشکل به شیوه سخت افزاری هستش به نظرم به یک تعمیرکار ماهر بسپارید تا رمز بایوس را برای شما ریست کنه اگر نه خودتون هم می تونین با گذروندن مراحل زیر این کار رو انجام بدین.

برای حذف رمز بایوس شما می توانید به سه روش اینکار و انجام بدید :

1. در آوردن باطری :

1-1. برای در آوردن باطری مطمئن باشید که کیس شما خاموش است بعد از آن تمام کابل ها و اتصالاتی که به پشت کیس شما وصل هستن را در بیارید بعد از آن شما مادربرد خود را میبینید که شامل اسلات هایی برای ram و کارت گرافیک و شبکه و... می باشد حال ما به دنبال باطری می گردیم سایز آن 1/2 اینچ ، رنگ آن نقره ای و دایره ای شکل می باشد که در تصویر شما می بینید.1-2. بعد از آن با کمی حوصله و دقت آن را جدا کنید بیشتر باطری های توسط یک یا دو گیره کوچک متصل می شوند باطری را کافی است از سوکت بردارید و دوباره جا بندازید ممکن است در بعضی از مادربرد ها به راحتی باطری جدا نشوند طوری که به مادر برد لحیم شده است و شما دائم در تلاش خواهید بود که هرچه سریعتر آن را انجام بدید که این کار باعث آسیب رساندن به بخش های مختلف مادر برد و پایه باطری خواهد شد و راه حلی هم وجود داره که شما می توانید با استفاده از جامپر ها این کار انجام بدید که در روش بعدی به آن خواهیم پرداخت.
بعد از این که باطری رو در آوردید به مدت 30 ثانیه زمان تعیین کنید این کار به این معنی هست که شما تونستید تمام تنظیماتی که اعمال کردید رو پاک کنید سپس به آرامی و با دقت باطری را در سوکت مورد نظر قرار دهید.


2. استفاده از جامپر برای ریست کردن رمز بایوس :

اگر هیتری برای باز کردن باطری ندارید می توانید به جای آن از جامپر برای ریست کردن استفاده کنید برای این که بفهمیم جامپر چه شکلی هست کجا هستش ببینید جامپر ها از 2 پایه تشکیل شده و معمولا رنگ شون آبی و کنار باطری قرار دارند و اگر پیدا کردن آن برای شما سخته ببینید معمولا جامپر ها با این عبارت ها دیده می شوند :

CLEAR CMOS , CLEAR, CLR,  JSMOS1, PASSWORD, PSWD و ... اگر هم که جامپر را نتوانستید پیدا کردید همان طور که عرض کردم باید آن را با هیتر جدا کنید و سپس آن را لحیم کنید.

حالا جامپر را از پایه 1 و 2 بردارید و به پایه 3 و 4 منتقل کنید اگر پایه 3 و 4 برای مادر برد شما وجود ندارد کافیه که جامپر را از پایه 1 و 2 خارج کنید و به مدت 30 ثانیه زمان بگیرید که این کار باعث می شود رمز شما کامل پاک شود بعد از گذشت 30 ثانیه جامپر را در محل اصلی آن قرار دهید و تمام پیچ ها و اتصالات کیس را وصل کنید و میبینید رمز شما با موفقیت ریست شد و با خیال راحت می تونید از سیستم استفاده کنید.


3. استفاده از نرم افزار های جانبی :

اگر این دو روش برای شما جواب نداد شما میتوانید با استفاده از نرم افزار cmos pwd رمز بایوس را خودتان را به شیوه نرم افزاری ریست کنید می توانید این نرم افزار را از وب سایت های معتبر دانلود کنید حالا نرم افزار را از حالت فشرده خارج کنید حال بر روی فایل نرم افزار دوبار کلیک کنید بعد از آن دکمه shift را نگه دارید و به فولدر dos مراجعه کنید.بعد از آن روی گزینه open command window here کلیک کنید.در اینجا شما محیط سی ام دی  (CMD) داس را مشاهده میکنید.حالا شما در محیط سی ام دی cmospwd.exe -k را تایپ کنید تا پسورد قبلی شما پاک شود.در اینجا شما دوتا گزینه خواهید داشت : 

1. kill cmos : در واقع میاد cmos را پاک میکند و هر تنظیماتی که اعمال کردید تغییر میدهد و رمز شما هم پاک خواهد شد

2. kill cmos (try to keep date and time) : در اینجا شما cmos را پاک خواهید کرد و تاریخ و تنظیمات آن حفظ خواهد شد و تغییر نخواهد کرد و رمز شما پاک می شود که ما این گزینه را انتخاب میکنیم و سیستم را ریستارت میکنیم.

3. abort : اگر رمز خود را میدانید و نمیخواهید ریست کنید می توانید صرف نظر کنید

برای ثبت پاسخ باید وارد وبسایت شوید