0

معتی و تفسیر آیه اول سوره بقره ، معنی الم

معتی و تفسیر آیه اول سوره بقره ، معنی الم

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
1
سمانه مافی

سمانه مافی

سوره مبارکه بقره با حروف مقطعه الم شروع می‌شود. بر اساس تفسیر برهان امام صادق در اولین آیه سوره بقره کلمه «دنیا» به معنای «من خدای ملک» است. همچنین از امام صادق (علیه السلام) روایت شده است که فرمود: «علم» نشانه و نشانه ای است بین خدا و حبیبش محمد صلی الله علیه و آله و سلم که خواست که جز او و پیامبر کسی از راز آن خبر نداشته باشد.

امام رضا (علیه السلام) می فرماید: از امام صادق (علیه السلام) درباره علم سؤال شد؟ حضرت فرمود: در (الف) نمونه هایی از صفات خداوند به این ترتیب است:

الف آغاز حروف است و خداوند آغاز جهان است.

الف مستقیم بدون انحراف است و خداوند عدل مطلق است

الف فردی و تنها است و خداوند غیرقابل مقایسه و بی نظیر است

الف به حروف دیگر متصل نیست، بلکه حروف دیگر به آن متصل است و خداوند با اوصاف خاص خود از همه مخلوقات جداست و همه مخلوقات به او متصل هستند.

«الف» از آن جهت از الفت و انس گرفته شده است که سبب شکل گیری و ساخت سایر حروف است، همچنان که خداوند عامل خلقت و ساختار و ترکیب عالم خلقت است.

امام سجاد علیه السلام می فرماید: « قوم قریش و یهود به قرآن نسبت ناحق دادند، گفتند: قرآن سحر است، خود آن را آفرید و به خدا نسبت داد، پس خداوند به آنها فرمود: « الم ذالک الکتاب» يعنى: اى محمد، كتابى كه به وسيله آن اين حروف (الف لام م) را كه شبيه حروف الفباى توست بر تو نازل كرديم.

برای ثبت پاسخ باید وارد وبسایت شوید