0

چگونه نمودار یوزکیس بکشم؟

چگونه نمودار یوزکیس بکشم؟

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
0
احسان احمدی

احسان احمدی

نمودار Use Case (یا همان نمودار یوزکیس) در مهندسی نرم‌افزار به عنوان یکی از ابزارهای مدل‌سازی استفاده می‌شود تا نحوهٔ تعامل بین کاربران (یوزرها) و سیستم را نشان دهد. این نمودار به توصیف نیازهای کاربران و نحوهٔ ارتباط آنها با سیستم برای رفع نیاز های خود کمک می‌کند. 

در کل تمام نرم‌افزارها در ابتدا نیاز دارند تا یوزکیس اون نرم‌افزار کشیده بشه و هر چقدر این نمودار تکمیل‌تر و دقیق تر باشه کار برنامه‌نویسا در زمان توسعه نرم‌افزار بسیار راحت‌تر است و در نهایت نرم‌افزار تولید شده کارآمد تر است.

برای کشیدن یک نمودار Use Case می توانید مراحل زیر را دنبال کنید :

تعیین facilities (امکانات) : ابتدا باید تمام امکانات نرم افزار را شناسایی کنید. مثال: "ثبت نام کاربر"، "ورود به سیستم"، "ثبت سفارش" و غیره.

تعیین کاربران استفاده کننده از امکانات : برای هر facility ، باید کاربران یا نقش‌های مختلفی که با آن تعامل دارند را تعیین کنید. این می‌توانند کاربران واقعی (مثلاً مشتریان) یا سیستم‌های دیگر (مثلاً سیستم‌های خارجی) باشند.

رسم نمودار: برای هر facility، یک مستطیل را در نمودار قرار دهید و نام facility را در داخل آن بنویسید. 

ارتباطات بین Use Cases: ارتباطات بین Use Cases را با استفاده از خطوط (عموماً نقطه چین ) نشان دهید. این خطوط نشان می‌دهند کدام facility به کدام facility وابسته است یا با آن تعامل دارد.

نقش‌ها و ایجاد نقش‌های جدید: اگر نیاز به نمایش نقش‌ها (Actors) دارید، مستطیل‌های کوچکی را برای نقش‌ها ایجاد کنید و نام نقش را در داخل آنها بنویسید. سپس خطوطی را بکشید تا ارتباط کاربران با Use Cases را نشان دهید.

توضیحات اضافی: برای هر Use Case، می‌توانید توضیحات اضافی از قبیل فرضیات، پیش‌نیازها و موارد مشابه را اضافه کنید.

 نمودار را با دقت بررسی کرده و بهبودهای لازم را اعمال کنید. همچنین، می‌توانید از نرم‌افزارهای مدل‌سازی نمودار Use Case مانند Microsoft Visio، Lucidchart، یا Draw.io استفاده کنید تا نمودار را به صورت دقیقتر و زیباتری رسم کنید.

در نهایت، نمودار Use Case به عنوان یک ابزار مفید در فهم و توصیف تعامل کاربران با سیستم استفاده می‌شود و می‌تواند به توسعه‌دهندگان و تیم‌های مختلف در پروژه‌های نرم‌افزاری کمک کند.


برای ثبت پاسخ باید وارد وبسایت شوید