31

حضرت محمد کیست

حضرت محمد کیست

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
-1
سارا امیدی

سارا امیدی

حضرت محمد بنیان‌گذار و پیامبر اسلام است. مسلمانان او را آخرین پیامبر در سلسلهٔ پیامبران الهی و تحویل‌دهندهٔ قرآن می‌دانند.

0
گلی دت لک

گلی دت لک

یک پیامبر

0
یاسین فضلی

یاسین فضلی

محمّد بن عبداللّه (حدود ۵۵۰ تا ۵۷۰ – ۶۳۲ یا بعد از ۶۳۴ میلادی) بنیان‌گذار و پیامبر اسلام است. مسلمانان او را آخرین پیامبر در سلسلهٔ پیامبران الهی و تحویل‌دهندهٔ قرآن می‌دانند. منابع تاریخی برای بازسازی سرگذشت محمّد، قرآن، یافته‌های باستانی، منابع غیراسلامی معاصر او و روایات اسلامی هستند.


حضرت محمد(ص) در جامعه مُشرک جزیرة العرب به دنیا آمد، اما از بت‌پرستی پرهیز می‌کرد. در چهل‌سالگی به پیامبری رسید و مهم‌ترین پیامش دعوت به توحید بود. هدف از بعثتش را تکمیل فضایل اخلاقی معرفی کرد. مشرکان مکه سال‌ها او و پیروانش را آزردند، ولی آنان از اسلام دست برنداشتند. حضرت محمد ۱۳ سال در مکه، مردم را به اسلام دعوت می‌کرد سپس به مدینه هجرت کرد و این هجرت، مبدأ تاریخ اسلامی شد.

با کوشش پیامبر(ص) تقریبا تمام شبه‌جزیره عربستان در زمان حیات او به اسلام گروید. در دوره‌های بعد، گسترش اسلام ادامه یافت و به تدریج اسلام دینی جهانی شد.

براساس حدیث ثقلین، پیامبر(ص) به مسلمانان سفارش کرد که پس از وی به قرآن و عترت او پناه ببرند و از آن دو جدا نشوند و در مناسبت‌های گوناگون، از جمله در واقعه غدیر، امام علی(ع) را جانشین خویش معرفی کرد.

پیامبر در ۲۵ سالگی با خدیجه ازدواج کرد و حدود ۲۵ سال با او زندگی کرد. پس از وفات خدیجه، پیامبر با همسران دیگری ازدواج کرد. فرزندان پیامبر(ص) از خدیجه و ماریه بودند و همه آنها جز فاطمه(س) در زمان حیات او از دنیا رفتند.

جایگاه

به باور مسلمانان حضرت محمد(ص)، آخرین پیامبر الهی است و پس از او پیامبری نخواهد آمد. او جزو انبیای اولوالعزم است و شریعت اسلام از جانب خداوند برای بشر آورده است. پیامبر(ص) اولین از چهارده معصوم است که شیعیان آنها را معصوم می‌دانند. به باور شیعیان او در دریافت و ابلاغ وحی و نیز در تمام ساحت‌های زندگی عصمت داشته است.

آیت‌الله جوادی آملی مفسر قرآن براین باور است که خداوند در قرآن نام هر یک از پیامبران را بالصراحه می‌برد مانند یا موسی، ﴿یا عیسی﴾، یا ابراهیم و امثال آن، اما نام حضرت محمد را هرگز نمی‌برد بلکه با تعبیراتی همچون یا ایها الرسول، یا ایها النبی از پیغمبر یاد می‌كند و اگر یک جا نام حضرت بود آنجا خطاب از جانب خدا نیست.

امیدوارم بخوانید 


0
امید امیدی

امید امیدی

حضرت محمد یک انسان با سیاست بود که تمامی مراحل زندگی از ازدواج تا وفات با برنامه ریزی زندگی کرد و قبایل عرب را متحد کرد و یک دین واحد برای آن ها بنیان گذاری کرد و برای جامعه خود یک کتاب واحد و معتبر به جایی گذاشت و اعراب را از بیابان گری و افراطی گری به شهر نشینی و اعتدال گرایی سوق داد 

0
سمانه مافی

سمانه مافی

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در روز جمعه هفدهم ماه ربیع الاول مطابق با سال 570 میلادی در شهر مکه در جزیرة العرب در خانواده ای معروف به دنیا آمد  که پدران و اجدادش از رهبران قریش بودند. محمد (ص)  آخرین پیامبر از سلسله انبیا و پسر عبدالله از قبیله قریش در شبه جزیره عربستان است.  پیامبری حضرت محمد در روز بیست و هفتم ماه رجب سال 610 میلادی با اولین وحی الهی آغاز شد سپس با توجه به شرایط زمان، قرآن به تدریج در مدت 23 سال بر پیامبر نازل شد.

 از آنجایی که او الگوی اخلاقی کاملی است، مسلمانان از هر طبقه ای در تلاش هستند تا از او الگوبرداری کنند.

 پس از قرآن کریم، سخنان پیامبر(ص) و شرح زندگانی آن حضرت (سنت) از مهمترین متون مسلمانان است.

حضرت محمد (ص) در روز بیست و هشتم ماه صفر سال یازدهم هجری مطابق با  1630 میلادی وفات کرد.

برای ثبت پاسخ باید وارد وبسایت شوید