0

خدا چه شکلی است؟

خدا چه شکلی است

چطور ما را افرید

فرشته ها ایا به زمین می ایند

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
0
صبا خشکباری آذر

صبا خشکباری آذر

درود دوست عزیز 

بریم سراغ پاسخ سوالت راجب خدا و آفرینش و امیدوارم تا حدی مفید واقع باشه

خداوند موجودی بی نقص، بی نیاز و کامل بوده و پدید آورنده تمام نیکی ها و خوبی ها در جهان است که هیچ نقص و خطایی را نمی توان در خلقت او مشاهده کرد. تمام کائنات و موجودات در جهان هستی از خداوند مبداییت گرفته و در نهایت نیز به او باز می گردند.

جسمانیت خدا از صفات سلبی خداوند است. آن‌چه در قرآن و احادیث وارده از ائمه معصومان (علیهم‌السلام)، دلالت بر جسم‌بودن خداوند داشته باشد، معنی کنایی دارد.برخی آیات قرآن در این باره عبارت‌اند از:باز برای نمونه خداوند سبحان فرموده است: چشم‌ها او را نمی‌بیند؛ ولی او چشم‌ها را می‌بیند: «لا تدرکه الابصار وهو یدرک الابصار وهو لطیف الخبیر ». [۷] این آیه با صراحت می‌گوید که چشم‌ها هرگز خدا را درک نمی‌کنند و نمی‌بینند؛ ولی او همه چشم‌ها را درک می‌کند و می‌بیند.

خداوند مارو اینگونه آفرید و آفرینش انسان از خاک یا گل، در سوره های انسان، مومنون، روم، صافات، حجر و الرحمن مورد اشاره قرار گرفته است. از مجموعه این آيات استفاده مى ‌شود كه انسان در آغاز خاك بود و پس از آمیخته شدن با آب، تبديل به گِل شده و پس از مدتی اين گل، شكل لجن بد بوئی به خود گرفته و... . اما در آیات دیگری از قرآن، خلقت انسان را از نطفه مختلط مى ‌شمرد، که البته منظور از اين آيات، آفرينش انسان در مراحل و نسل ‌هاى بعد است. به اين ترتيب كه جدّ نخستين ما از خاك آفريده شد و فرزندان و اعقاب او از نطفه امشاج.

راجب فرشته ها باید بگم آموزه‌های قرآنی بر این نکته تاکید دارد که فرشتگان از سوی خداوند برای مسائل و امور مختلف بر انسان‌های گوناگون وارد می‌شوند. می‌توان به دو فرشته همراه همیشگی آدمی اشاره کرد که به عنوان رقیب و عتید در حال مراقبت و نظارت و گزارش‌نویسی هستند. فرشتگانی که حافظ جان و روح آدمی هستند و فرشتگانی که هر روز نزول می‌کنند تا مسائل مختلف آدمی را حل و فصل کنند و رزق و روزی را آورده و اخبار آسمان و زمین را منتقل نمایند.این دسته از فرشتگان را می‌توان فرشتگان عمومی با مأموریت‌های عمومی دانست. اما فرشتگانی نیز بر انسان نازل می‌شوند که فرشتگان خاص با مأموریت‌های خاص هستند. از جمله این فرشتگان می‌توان به فرشته وحی حضرت جبرئیل امین اشاره کرد. فرشتگان عذاب نیز از دیگر فرشتگان با مأموریت‌های خاص بر افراد و یا جوامع مشخص می‌باشند. در کنار اینها می‌توان به فرشتگان و روحی اشاره کرد که هر ساله در شب قدر از سوی خداوند به زمین می‌آیند و به نزد خلیفه کامل و حجت بالغ الهی رفته و سرنوشت و تقدیر هر موجودی را مشخص می‌کنند و گزارش می‌دهند. این موضوع در سوره قدر و آیاتی دیگر چون آیات نخست سوره دخان تبیین شده است.یک دسته دیگر از فرشتگان خاص که برای مأموریت‌های خاص به سوی انسان‌های خاص نازل می‌شوند، فرشتگانی هستند که به سوی مؤمنان اهل استقامت می‌آیند.


برای ثبت پاسخ باید وارد وبسایت شوید