0

سوال حقوقی در مورد سرقت

شخص A که سارق بوده ، نزد شخص B که کلیدساز بوده می رود و اعلام میکند که کلید خانه ام خراب شده و بیایید برایم درب خانه ام را باز کنید. B نمیدانسته که A سارق است و با توجه به اینکه شغلش کلیدسازی است به شاگرد خود ، اقای C دستور میدهد که برود و کار اقای A را برایش انجام دهد. C اطاعت امر کرده و کار اقای A ، یعنی باز کردن قفل در خانه را انجام میدهد. اقای A سارق بوده و مبادرت به سرقت مینماید. 

جرم هریک چیست ؟! برچسب ها:
اشتراک گذاری:
0
صبا تقی زاده

صبا تقی زاده

در این سناریو، جرم هر فرد بر اساس اعمال و اقدامات خود بررسی می‌شود:

  1. شخص A (سارق): شخص A با ورود به خانه و سرقت از مال و اموال، جرم سرقت را مرتکب می‌شود و به مجازات مرتبط با آن محکوم می‌شود.

  2. شخص B (کلیدساز): شخص B بر اساس اطلاعاتی که از شخص A دارد و بدون دانستن واقعیت، به شخص C دستور می‌دهد تا کاری را برای شخص A انجام دهد. اگر شخص B متوجه این شود که شخص A سارق بوده و باز کردن قفل درب خانه به او کمک می‌کند، ممکن است به عنوان مشارکت در جرم سرقت یا تسهیل آن محکوم شود.

  3. شخص C (شاگرد): شخص C به دستور شخص B اطاعت می‌کند و کاری که او را به باز کردن قفل درب خانه برای شخص A منتهی می‌کند، انجام می‌دهد. اگر شخص C بدون اطلاع از هدف نهایی یا انگیزه شخص A عمل کند، ممکن است به عنوان مشارکت در جرم سرقت محکوم شود، اما اگر اطلاعات کافی داشته باشد و عمداً در جرم سرقت شرکت کند، او نیز متهم به جرم سرقت می‌شود.

برای ثبت پاسخ باید وارد وبسایت شوید