1

فاکتور های امادگی جسمانی چیست ؟

  1. فاکتور های امادگی جسمانی چیست ؟

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
0
سمانه مافی

سمانه مافی

پنج مولفه تناسب اندام وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

1. قدرت عضلانی

این همان «قدرت» است که به شما کمک می کند اجسام سنگین را بلند کرده و حمل کنید. بدون قدرت عضلانی، بدن شما ضعیف خواهد شد و قادر به پاسخگویی به خواسته های اعمال شده بر روی آن نخواهد بود. راه افزایش تمرینات قدرتی با وزنه های سنگین این است که در محدوده 4 تا 6 یا 12 تا 15 تکرار کار کنید. هر چه وزنه سنگین تر باشد، باید کمتر تکرار کنید.

2. استقامت عضلانی

استقامت توانایی عضلات شما برای انجام انقباضات طولانی مدت است. به جای بلند کردن یا حمل چیزی برای چند ثانیه، ماهیچه ها برای چند دقیقه استفاده می شوند. راه افزایش قدرت تمرین با وزنه های سبک است که در بازه 20 تا 25 تکرار انجام می شود. کار با وزنه‌های سبک‌تر، فیبرهای عضلانی مورد نیاز برای استقامت عضلانی را تمرین می‌دهد و دامنه تکرار بیشتر منجر به دوره طولانی‌تری تمرین می‌شود.

3. استقامت قلبی عروقی

استقامت قلبی عروقی توانایی بدن شما برای همگام شدن با ورزش هایی مانند دویدن، آهسته دویدن، شنا، دوچرخه سواری و هر چیز دیگری است که سیستم قلبی عروقی شما (ریه ها، قلب، رگ های خونی) را مجبور می کند برای مدت طولانی کار کند. آرام، قلب و ریه ها با هم، اکسیژن مورد نیاز ماهیچه های شما را به بدن شما می رسانند و مطمئن می شوند که اکسیژن مورد نیاز برای انجام کاری که انجام می دهند را دارند. کوپر ران (دویدن تا جایی که ممکن است در 12 دقیقه) رایج ترین تستی است که برای ارزیابی استقامت قلبی عروقی استفاده می شود، اما بسیاری از مربیان از تست گام (5 دقیقه روی یک سکو) استفاده می کنند. هر دو معیار دقیق استقامت قلبی عروقی سوژه هستند.

4. انعطاف پذیری

انعطاف پذیری یکی از مهم ترین و اغلب نادیده گرفته شده ترین مولفه های آمادگی جسمانی است. بدون انعطاف، ماهیچه ها و مفاصل سفت می شوند و حرکت محدود می شود. تمرین انعطاف پذیری تضمین می کند که بدن شما می تواند در تمام دامنه حرکتی خود بدون درد یا سفتی حرکت کند. برای آزمایش انعطاف پذیری خود، به جلو خم شوید و سعی کنید انگشتان پا را لمس کنید. کسانی که انعطاف پذیری خوبی دارند معمولاً می توانند انگشتان پای خود را لمس کنند، در حالی که کسانی که انعطاف پذیری محدودی دارند نمی توانند. تست نشستن و رسیدن (روی زمین نشستن و دست گرفتن به سمت انگشتان پا) روش خوب دیگری برای ارزیابی انعطاف پذیری شماست. هرچه انعطاف‌پذیرتر باشید، به لمس انگشتان پا و فراتر از آن نزدیک‌تر خواهید بود.

5. ترکیب چربی بدن

ترکیب چربی بدن به میزان چربی در بدن شما اشاره دارد. به عنوان مثال، یک فرد 100 پوندی با ترکیب چربی بدن 25 درصد، توده بدنی لاغر 75 پوندی خواهد داشت.

  • مردان باید دارای ترکیب چربی کمتر از 17 درصد باشند.
  • زنان باید دارای ترکیب چربی کمتر از 24 درصد باشند.

برای ثبت پاسخ باید وارد وبسایت شوید