0

در دنیای امروزی انسان چقدر از دین استفاده میکند

در دنیای امروزی انسان چقدر از دین استفاده میکند؟


برچسب ها:
اشتراک گذاری:
0
لیلا سعیدی

لیلا سعیدی

این سوال قطعاً بواسطه محل زندگی نفر ، میزان مذهبی بودن یا نبودن خانواده فرد، کشور محل زندگی فرد و .. میتونه متفاوت باشه . 

ولی واقعیتشو بخوای در حال حاضر نقش دین تو زندگی افراد خیلی کم رنگ شده 

0
سارا امیدی

سارا امیدی

برای جواب به این سوال بهتر است ابتدا معنای لغوی و بعد هم معنای عمومی دین را بررسی کنیم.

دین که در واقع واژه ای عربی است در لغت به معنای اطاعت و جزا آمده،و در اصطلاح به معنای اعتقاد به آفریننده ای برای جهان و انسان می باشد که ما را ملزم به رعایت دستوراتی متناسب با این عقاید می کند.

که در صورت خطا در واقع جزایی در پی خواهد داشت،که این دستور العمل در واقع برای کنترل انسان ها در جوامع از سوی حاکمان به کار گرفته می شود.

در تعریف عمومی دین معمولا به عنوان یک سیستم اجتماعی و فرهنگی از رفتارها و اعمال،تعیین شده که متاثر از جغرافیای محل تولد هر فرد است.که در واقع انسان ها را به عناصر ماورایی و معنوی مرتبط می کند.

در دنیای امروز با توجه به پیشرفت تکنولوژی و دسترسی انسان ها به منابع اطلاعاتی،به نظر می رسد تاثیر جغرافیا در تعیین دین و البته انتخاب دین کمرنگتر شده است و انسان ها با تحقیق بیشتر می توانند انتخاب بهتری که در واقع نه از سر ترس و نه به دلیل اجبار محل تولدشان،داشته باشند.

بعد از بررسی معنای لغوی و عمومی دین بهتر است اختیار انسان را برای استفاده از دین در نظر بگیریم.

در واقع در دنیای امروز به دلایلی گرایش به دین کمرنگ شده است:

1-وجود خرافات و آموزه های عقل ستیز موجب از بین رفتن باور انسان ها به دین شده است.

2-پیشرفت علم در واقع باعث شده که انسان ها گمان کنند علم می تواند جایگزین مناسبی برای دین باشد.

3-عملکرد حاکمان دینی و دینداران تاثیر بسزایی در این روند داشته است.چون با توجه به دسترسی به منابع اطلاعاتی به نظر میرسد رفتار حاکمان دینی نوعی سوءاستفاده از ترس مردم برای حکومت کردن باشد.

در دنیای امروز دین صرفا ابزاری برای آرامش شخص می باشد که اجباری در آن راه ندارد،تنها خط قرمز هر دینی احترام به حقوق انسان ها و هر موجود زنده ی دیگریست.و انسان امروزی باید بیاموزد پشت باورهای غلط که به اسم دین وجود دارد،پنهان نشود ودین را ابزاری برای رسیدن به اهداف نادرست خود قرار ندهد.


برای ثبت پاسخ باید وارد وبسایت شوید